Catholic-Hierarchy DC

Abbot Giuseppe Nardin

Deceased

Abbot Emeritus of San Paolo fuori le Mura


Events

DateAgeEventTitle
7 Dec 1931BornFaver
15 Sep 195624.8Ordained PriestPriest
17 Jan 198048.1AppointedAbbot of San Paolo fuori le Mura, Italy
1986²54.1ResignedAbbot of San Paolo fuori le Mura, Italy
4 Feb 199058.2DiedAbbot Emeritus of San Paolo fuori le Mura, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Giuseppe Nardin:
Abbot Giuseppe Nardin (born , died ) Abbot Emeritus of San Paolo fuori le Mura

  • a priest for 33.4 years

Source(s):
  • r/d: CB, 16 May 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013