Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Cardinal Mori

Deceased

Secretary of the Congregation of the Council

Cardinal-Priest of San Nicola in Carcere


Events

DateAgeEventTitle
24 Jan 1850BornLoro Piceno
17 Sep 187424.6Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
8 Dec 191666.9AppointedSecretary of the Congregation of the Council
11 Dec 192272.9Elevated to Cardinal
11 Dec 192272.9AppointedCardinal-Deacon of San Nicola in Carcere
13 Mar 193383.1AppointedCardinal-Priest of San Nicola in Carcere
30 Sep 193484.7DiedSecretary of the Congregation of the Council

MicroData Summary for Giuseppe Mori:
Cardinal Giuseppe Mori (born , died ) Secretary of Council

  • a priest for 60.0 years
  • a cardinal for 11.8 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013