Catholic-Hierarchy DC

Bishop Theobald Mansharter

Deceased

Auxiliary Bishop of Speyer

Titular Bishop of Daulia


Events

DateAgeEventTitle
1572BornSpeyer
3 Apr 160634.3AppointedAuxiliary Bishop of Speyer, Germany
3 Apr 160634.3AppointedTitular Bishop of Daulia
29 Sep 161038.7DiedAuxiliary Bishop of Speyer, Germany

MicroData Summary for Theobald Mansharter:
Bishop Theobald Mansharter (died ) Auxiliary Bishop of Speyer

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013