Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Battista Cardinal Lugari

Deceased

Priest of Roma {Rome}

Cardinal-Deacon of Santa Maria in Portico (Campitelli)


Events

DateAgeEventTitle
18 Feb 1846BornRoma
15 Jan 189649.9Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
27 Nov 191165.8Elevated to Cardinal
27 Nov 191165.8AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Portico (Campitelli)
31 Jul 191468.5DiedPriest of Roma {Rome}, Italy

MicroData Summary for Giovanni Battista Lugari:
Cardinal Giovanni Battista Lugari (born , died ) Priest of Roma {Rome}

  • a priest for 18.5 years
  • a cardinal for 2.7 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013