Catholic-Hierarchy DC

Bishop Johannes Bartholomäus Kobolt von Tambach

Deceased

Auxiliary Bishop of Passau

Titular Bishop of Lampsacus


Events

DateAgeEventTitle
24 Aug 1592BornThambach
14 Dec 163745.3AppointedAuxiliary Bishop of Passau, Germany
14 Dec 163745.3AppointedTitular Bishop of Lampsacus
5 Feb 164552.4DiedAuxiliary Bishop of Passau, Germany

MicroData Summary for Johannes Bartholomäus Kobolt von Tambach:
Bishop Johannes Bartholomäus Kobolt von Tambach (born , died ) Auxiliary Bishop of Passau

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013