Catholic-Hierarchy DC

Father Inigo Maximilian König, S.D.S. †

Deceased

Prefect of Shaowu [Shaowu]


Events

DateAgeEventTitle
30 Jul 1904BornDiepoldshofen-Leutkirch, Germany
192621.4ProfessedMember of Society of the Divine Savior
17 Jul 193228.0Ordained PriestPriest of Society of the Divine Savior
21 May 193833.8AppointedPrefect of Shaowu [Shaowu], China
13 Aug 196460.0DiedPrefect of Shaowu [Shaowu], China

MicroData Summary for Inigo Maximilian König:
Priest Inigo Maximilian König S.D.S. (born , died ) Prefect of Shaowu [Shaowu]

  • a priest for 32.1 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1962

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013