Catholic-Hierarchy DC

Father Jan Herrijgers, C.M. †

Deceased

Apostolic Administrator Emeritus of Yongping [Yüngping], China


Events

DateAgeEventTitle
11 Oct 1901Born
192018.2ProfessedMember of Congregation of the Mission
18 Jul 192624.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
4 Jun 194846.6AppointedApostolic Administrator of Yongping [Yüngping], China
198381.2ResignedApostolic Administrator of Yongping [Yüngping], China
24 Aug 198987.8DiedApostolic Administrator Emeritus of Yongping [Yüngping], China

MicroData Summary for Jan Herrijgers
Father Jan Herrijgers C.M. (born , died ) Apostolic Administrator Emeritus of Yongping [Yüngping]

EventPlace
Birth PlaceSprundel, Netherlands
Death PlaceLotung, Taiwan

  • a priest for 63.0 years

Source(s):
  • b: Bishops-In-China.com, 9 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast