Catholic-Hierarchy DC

Bishop Johann Maximilian von Haunold

Deceased

Auxiliary Bishop of Mainz

Titular Bishop of Emmaüs


Events

DateAgeEventTitle
27 Aug 1735BornMainz
28 Aug 176126.0Ordained PriestPriest of Mainz, Germany
18 Jun 179256.8AppointedAuxiliary Bishop of Mainz, Germany
18 Jun 179256.8AppointedTitular Bishop of Emmaüs
20 Jan 180771.4DiedAuxiliary Bishop of Mainz, Germany

MicroData Summary for Johann Maximilian von Haunold:
Bishop Johann Maximilian von Haunold (born , died ) Auxiliary Bishop of Mainz

  • a priest for 45.4 years

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013