Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignace Haggiuri

Deceased

Bishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek)

Bishop of Foreign Diocese

Note/Previous Titular See: (Diarbekir/me)


Events

DateEventTitle
Jul 1816AppointedBishop of Foreign Diocese
16 Jul 1816Ordained BishopBishop of Foreign Diocese
9 Jun 1826AppointedAdministrator of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek), Syria
24 Dec 1831ResignedAdministrator of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek), Syria
4 Aug 1834DiedBishop of Foreign Diocese

MicroData Summary for Ignace Haggiuri:
Bishop Ignace Haggiuri (died ) Bishop of Alep [Beroea, Halab]

  • a bishop for 18.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 214

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013