Catholic-Hierarchy DC

Vincenzo Cardinal Giustiniani, O.P. †

Deceased

Cardinal-Priest of Santa Sabina


Events

DateAgeEventTitle
Aug 1519BornIsland of Chios, Greece
155838.4AppointedMaster General of Order of Friars Preachers
17 May 157050.8Elevated to Cardinal
17 May 157050.8ResignedMaster General of Order of Friars Preachers
26 Jan 157151.5InstalledCardinal-Priest of San Nicola fra le Immagini
3 Aug 157960.0AppointedCardinal-Priest of Santa Sabina
28 Oct 158263.2DiedCardinal-Priest of Santa Sabina

MicroData Summary for Vincenzo Giustiniani:
Cardinal Vincenzo Giustiniani O.P. (died ) Cardinal-Priest of Santa Sabina

  • a cardinal for 12.4 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 17 May 1570

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013