Catholic-Hierarchy DC

Aurelio Cardinal Galli

Deceased

Official of the Secretariat of State

Cardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria


Events

DateAgeEventTitle
26 Feb 1866BornFrascati
2 Apr 188923.1Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
5 Aug 190337.4AppointedOfficial of the Secretariat of State
20 Dec 192357.8AppointedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria
20 Dec 192357.8Elevated to Cardinal
26 Mar 192963.1DiedOfficial of the Secretariat of State

MicroData Summary for Aurelio Galli:
Cardinal Aurelio Galli (born , died ) Official of State

  • a priest for 40.0 years
  • a cardinal for 5.3 years

Source(s):
  • b: JPG

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013