Catholic-Hierarchy DC

Villano Cardinal Gaetani

Deceased

Archbishop of Pisa, Italy


Events

DateEventTitle
Dec 1144³AppointedCardinal-Priest of Santo Stefano al Monte Celio
Dec 1144³Elevated to Cardinal
29 May 1146AppointedArchbishop of Pisa, Italy
1167²RemovedArchbishop of Pisa, Italy
1172²AppointedArchbishop of Pisa, Italy
23 Oct 1175DiedArchbishop of Pisa, Italy

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Villano Gaetani
Villano Cardinal Gaetani (died ) Archbishop of Pisa

  • a cardinal for 30.8 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, Dec 1144
  • b: Series Episcoporum Ecclesiae Catholicae, Page 761

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 1 Jun 2019

Quantcast