Catholic-Hierarchy DC

Father Giovanni Gaddo, I.C. †

Deceased

Superior General Emeritus of Institute of Charity


Events

DateAgeEventTitle
7 Feb 1895BornVercelli
15 Sep 191116.6ProfessedMember of Institute of Charity
23 Sep 192328.6Professed (Perpetual Vows)Member of Institute of Charity
28 Jun 192934.4Ordained PriestPriest of Institute of Charity
23 Jun 195661.4AppointedSuperior General of Institute of Charity
198185.9ResignedSuperior General of Institute of Charity
18 Feb 198994.0DiedSuperior General Emeritus of Institute of Charity

MicroData Summary for Giovanni Gaddo:
Priest Giovanni Gaddo I.C. (born , died ) Superior General Emeritus of Institute of Charity

  • a priest for 59.6 years

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013