Catholic-Hierarchy DC

Antonio Cardinal Frosini

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation for Indulgences and Relics

Cardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin


Events

DateAgeEventTitle
8 Sep 1751BornModena, Italy
10 Mar 182371.5Elevated to Cardinal
10 Mar 182371.5AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin
182977.3AppointedPrefect of the Congregation for Indulgences and Relics
19 Jul 183280.9RetiredPrefect of the Congregation for Indulgences and Relics
8 Jul 183482.8DiedPrefect Emeritus of the Congregation for Indulgences and Relics

MicroData Summary for Antonio Frosini:
Cardinal Antonio Frosini (born , died ) Prefect Emeritus of Indulgences and Relics

  • a cardinal for 11.3 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013