Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Ferri

Deceased

Bishop of Chieti


Events

DateEventTitle
7 Apr 1320AppointedBishop of Anagni, Italy
12 Oct 1320Ordained BishopBishop of Anagni, Italy
20 Mar 1327AppointedBishop of Marsi, Italy
10 May 1336AppointedBishop of Chieti, Italy
17 Nov 1336DiedBishop of Chieti, Italy

MicroData Summary for Pierre Ferri:
Bishop Pierre Ferri (died ) Bishop of Chieti

  • a bishop for 16.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 1, Page 87, and Page 327
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 112, Number 9,847
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 1, Page 481

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013