Catholic-Hierarchy DC

Pier Francesco Cardinal Ferrero

Deceased

Bishop Emeritus of Vercelli

Cardinal-Priest of Sant’Anastasia


Events

DateAgeEventTitle
1510BornBiella
20 Dec 153627.0AppointedBishop of Vercelli, Italy
26 Feb 156151.2Elevated to Cardinal
3 Jun 156151.4InstalledCardinal-Priest of San Cesareo in Palatio
10 Nov 156151.9AppointedCardinal-Priest of Sant’Agnese in Agone
2 Mar 156252.2ResignedBishop of Vercelli, Italy
7 Oct 156555.8AppointedCardinal-Priest of Sant’Anastasia
14 Nov 156656.9DiedBishop Emeritus of Vercelli, Italy

MicroData Summary for Pier Francesco Ferrero:
Cardinal Pier Francesco Ferrero (died ) Bishop Emeritus of Vercelli

  • a cardinal for 5.7 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 26 Feb 1561
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 330

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013