Catholic-Hierarchy DC

Father Eugene Fahy, S.J. †

Deceased

Prefect Emeritus of Yangzhou [Yangchow]


Events

DateAgeEventTitle
31 Aug 1911BornSan Francisco, CA, USA
19 May 194533.7Ordained PriestPriest of Society of Jesus
9 Feb 195139.4AppointedPrefect of Yangzhou [Yangchow], China
198371.3ResignedPrefect of Yangzhou [Yangchow], China
Aug 199684.9DiedPrefect Emeritus of Yangzhou [Yangchow], China

MicroData Summary for Eugene Fahy:
Priest Eugene Fahy S.J. (born ) Prefect Emeritus of Yangzhou [Yangchow]

  • a priest for 51.2 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1981

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013