Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Daniel Duranti, O.F.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Skopje


Events

DateAgeEventTitle
Sep 1633BornAretin
8 Mar 166430.5Ordained PriestPriest
11 Dec 169057.3AppointedArchbishop of Skopje, Macedonia
29 Jul 170268.9ResignedArchbishop of Skopje, Macedonia
171278.3DiedArchbishop Emeritus of Skopje, Macedonia

MicroData Summary for Daniel Duranti:
Archbishop Daniel Duranti O.F.M. Archbishop Emeritus of Skopje

  • a priest for 47.8 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 129, and Page 158
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 346, and Page 360

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013