Catholic-Hierarchy DC

Antonio Maria Cardinal Doria Pamphilj

Deceased

Archpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}

Cardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata


Events

DateAgeEventTitle
28 Mar 1749BornNaples, Italy
14 Feb 178535.9Elevated to Cardinal
11 Apr 178536.0InstalledCardinal-Deacon of Santi Cosma e Damiano
16 May 178536.1Ordained DeaconDeacon
30 Mar 178940.0AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria ad Martyres
2 Apr 180051.0AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata
16 Mar 181869.0AppointedChamberlain (Camerlengo) of the College of Cardinals
29 Mar 181970.0ResignedChamberlain (Camerlengo) of the College of Cardinals
10 Oct 181970.5AppointedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
31 Jan 182171.8DiedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}

MicroData Summary for Antonio Maria Doria Pamphilj:
Cardinal Antonio Maria Doria Pamphilj (born , died ) Archpriest of Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}

  • a cardinal for 36.0 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 14 Feb 1785

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013