Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Guillaume de La Tour

Deceased

Titular Patriarch of Antiochia {Antioch}

Titular Bishop of Diospolis


Events

DateEventTitle
16 Mar 1429AppointedBishop of Rodez, France
22 Apr 1457ResignedBishop of Rodez, France
22 Apr 1457AppointedTitular Bishop of Diospolis
29 Apr 1457AppointedTitular Patriarch of Antiochia {Antioch}
20 Mar 1470DiedTitular Patriarch of Antiochia {Antioch}

MicroData Summary for Guillaume de La Tour
Patriarch Guillaume de La Tour (died ) Titular Patriarch of Antiochia {Antioch}

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 1, Page 427
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 2, Page 226, and Page 144
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 2, Page 89

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.2.2, 14 Oct 2018; Data: 29 Nov 2018

Quantcast