Catholic-Hierarchy DC

Father Alexandre Digard, O.F.M. †

Deceased

Prefect Emeritus of Yiduxian [Iduhsien]


Events

DateAgeEventTitle
21 Feb 1891BornBiville, France
190816.8ProfessedMember of Order of Friars Minor
25 Jul 191423.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
20 May 193847.2AppointedPrefect of Yiduxian [Iduhsien], China
23 Nov 194958.7ResignedPrefect of Yiduxian [Iduhsien], China
25 Jul 196978.4DiedPrefect Emeritus of Yiduxian [Iduhsien], China

MicroData Summary for Alexandre Digard:
Father Alexandre Digard O.F.M. (born , died ) Prefect Emeritus of Yiduxian [Iduhsien]

  • a priest for 55.0 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015