Catholic-Hierarchy DC

Ercole Cardinal Consalvi


Prefect of the Congregation for Propagation of the Faith

Cardinal-Deacon of Santa Maria ad Martyres


8 Jun 1757Born
14 Mar 180042.7AppointedPro-Secretary of the Secretariat of State
11 Aug 180043.1AppointedSecretary of State
11 Aug 180043.1Elevated to Cardinal
11 Aug 180043.1AppointedCardinal-Deacon of Sant’Agata de’ Goti
21 Dec 180144.5Ordained DeaconCardinal-Deacon of Sant’Agata de’ Goti
17 Mar 180648.7ResignedSecretary of State
19 May 181456.9AppointedSecretary of State
181759.5AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria ad Martyres
23 Mar 182264.7AppointedPro-Prefect of the Congregation for Propagation of the Faith
20 Aug 182366.1ResignedSecretary of State
13 Jan 182466.5AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
24 Jan 182466.6DiedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith

MicroData Summary for Ercole Consalvi (VIAF: 19702643)
Ercole Cardinal Consalvi (born , died ) Prefect of Propagation of the Faith

Birth PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceAnzio

  • a cardinal for 23.4 years

  • xsta: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 7, and Page 8


Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches


About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 10 Mar 2018