Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rafael de Castello de Vide, O.F.M. †

Deceased

Bishop of São Tomé e Príncipe


Events

DateAgeEventTitle
14 Mar 1746BornCastello de Vide, Portugal
18 Mar 177024.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
12 Sep 179448.5AppointedBishop of São Tomé e Príncipe
179548.8Ordained BishopBishop of São Tomé e Príncipe
17 Jan 180053.8DiedBishop of São Tomé e Príncipe

MicroData Summary for Rafael de Castello de Vide:
Bishop Rafael de Castello de Vide O.F.M. (born , died ) Bishop of São Tomé e Príncipe

  • a priest for 29.8 years
  • a bishop for 5.0 years

Source(s):
  • b: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013