Catholic-Hierarchy DC

Francesco Cardinal Capaccini

Deceased

Substitute (Sostituto) of the Secretariat of State


Events

DateAgeEventTitle
14 Aug 1784Born
May 1829³44.7AppointedApostolic Internuncio to Netherlands
Nov 1831²47.2AppointedSubstitute (Sostituto) of the Secretariat of State
11 Jul 183651.9AppointedSecretary of the Congregation for Extraordinary Ecclesiastical Affairs
Nov 1837³53.2ResignedSecretary of the Congregation for Extraordinary Ecclesiastical Affairs
Jan 1842³57.3AppointedApostolic Internuncio to Portugal
10 Feb 184459.4ResignedSubstitute (Sostituto) of the Secretariat of State
10 Feb 184459.4ResignedApostolic Internuncio to Portugal
22 Jul 184459.9Elevated to CardinalIn Pectore
21 Apr 184560.6Elevated to Cardinal
15 Jun 184560.8DiedPriest of the Roman Curia - Other

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Francesco Capaccini (VIAF: 66643829)
Francesco Cardinal Capaccini (born , died ) Substitute (Sostituto) of State

EventPlace
Birth PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a cardinal for .8 years

Source(s):
  • x933/xsta: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 20, and Page 29, and Page 30
  • nunc: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 183, and Page 213

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast