Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Battista Bassi

Deceased

Bishop of Anagni


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1645BornFeletto
10 Aug 168943.8Ordained DeaconDeacon
14 Aug 168943.8Ordained PriestPriest
3 Oct 170862.9AppointedBishop of Anagni, Italy
19 Dec 173691.1DiedBishop of Anagni, Italy

MicroData Summary for Giovanni Battista Bassi:
Bishop Giovanni Battista Bassi (born , died ) Bishop of Anagni

  • a priest for 47.3 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 83
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1708, Number 20

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 23 Jun 2015